Sajber - digitalno nasilje

Nisi sam/a – Zajedno za bezbednije društvo

by Administrator 674 Views

Sajber - digitalno nasilje

Nisi sam/a – Zajedno za bezbednije društvo

by Administrator 674 Views

Romski Medijski Servis uz podrsku Sekretarijata za sport i omaldinu realizuje projekat Nisi sam/a- Zajedno za bezbednije društvo.

Cilj projekta je da podigne svest i informisanost o negativnim i štetnim posledicama nasilja u porodici i vršnjačkog nasilja putem medija, na romskom i srpskom jeziku.


Sajber nasilje


Kroz edukaciju mladih direktno ćemo uticati na smanjenje nasilja i povećanje informisanosti mladih Roma i Romkinja i većinskog stanovništva iz oblasti nasilja u porodici i vršnjačkog nasilja.

Svedoci smo vremena u kom internet i društeven mreže preovlađuju svetom; toliko slobodni, a toliko moćni. Digitalizacija ima svoje prednosti, ali i mane. Prostor spajanja, informacija, zanimljivosti i razonode, s druge strane mesto na kom je u velikoj meri prisutna diskriminacija, govor mržnje i sajber nasilje.


Često čujemo za nemile događaje na internetu, bilo nekome nama bliskom, poznanicima ili smo mi sami žrtve ili učesnici istih, bitno je znati šta su oni uopšte, kako utiču na druge ljude i za kraj, ono najbitnije kako ih sprečiti.

Sajber (eng. cyber) ili digitalno nasilje jeste vid nasilja koje se odigrava na prostoru interneta, virtuelno. Uglavom se ispoljava kroz agresivno, ružno ponašanje, ismevanje, nepotrebno, negativno komentarisanje itd. Nažalost, česti su slučajevi, gde se ovakav vid nasilja ne shvata ozbiljno, iako je lično i uvredljivo, ipak postoje adekvatne sankcije.

Primeri digitalnog nasilja su sve prisutniji, govoreći konkretno o romskoj zajednici česti su negativni komentari I prozivke na internetu. Romi su vekovima unazad ugnjetavani I diskriminisani, danas kada se sve češće govori o neprikosnovenosti ljudskih prava I sloboda, prisutni su negativni primeri sajber ophođenja većinskog stanovništva prema Romima.

Poznate ličnosti koje se deklarišu kao Romi, gotovo su uvek na meti destruktivnih komentara koje pozivaju na njihovu nacionalnu pripadnost. Stereotipi koji prate naše društvo su ogromni, te tako neretko bivamo svedoci pesama, video zapisa I vesti koji pozivaju na nasilje I linč prema Romima.

Vrlo važno jeste pažljivo koristiti društvene mreže i biti oprezan sa njima, pogotovo u slučaju dece. Roditeljima se preporučuje konstantan nadzor nad dečijim aktivnostima na internetu, a pored toga naučiti ih kako da bezbedno koriste internet, prepoznaju opasnost i izbegnu je.

Bitno je da kao društvo, pokretači promena, a pre svega kao ljudi koji se protive nasilju, stanemo na put ovakvim ispadima. Takođe, u velikoj meri biti pažljivi šta prenosimo svojim slikama ili komentarima na društevim mrežama, jer naše reči imaju težinu i mogu vrlo ozbiljno ugroziti nekoga.

Comments