Tipovi i vrste nasilja
Romski Medijski Servis uz podrsku Sekretarijata za sport i omaldinu realizuje projekat Nisi sam/a- Zajedno za bezbednije društvo, u periodu od marta 2023. do decembra 2023.
Svakodnevno smo u mogućnosti da pročitamo ili čujemo neku lošu vest, uglavnom prouzrokovanu upravo iz nasilja. Kako bi se govorilo o tipovima i vrstama nasilja, njihovim prepoznavanjima i prevencijama, bitno je znati šta je uopšte nasilje?
Svetska Zdravstvena Organizacija nam zapravo približava definiciju nasilja kao „internacionalno korišćenje fizičke sile ili moći, preteće ili stvarne, protiv samog sebe, druge osobe, ili protiv grupe ili zajednice, koje rezultira u ili ima visoku verovatnoću povreda, smrti, psihološkog povređivanja, lošeg razvitka, ili siromaštva”.
Dakle, kao što je navedeno u definiciji nasilje može biti usmereno protiv samog sebe, između osoba, takođe postoji i kolektivno nasilje. Prvi tip nasilja gde škodimo samom sebi, ogleda se nanošenjem povreda, suicidnim mislima, pokušaju ali i izvršenju samoubistva.
Drugi i najčešći tip nasilja, nasilje između osoba, uključuje forme kao što su porodično nasilje, nasilje nad ženama, zlostavljanje dece i starijih osoba, zlostavljanje partnera, vršnjačko nasilje, silovanje, seksualni napad itd.
Treći tip, kolektivno nasilje jeste stvaranje organizovanog plana za zločin mržnje od strane organizovane grupe, teroristička dela ili nasilja bandi, kao i rat.
Kod vrsta nasilja ubrajamo psihičko, fizičko, seksualno, ekonomsko, ugrožavanje spokojstva i nažalost mnoge druge oblike...
Psihičko nasilje je najrasprostranjenije i podrazumeva vređanje, izmevanje, ponižavanje i omaložavanje.
Fizičko nasilje jeste direktna primena fizičke sile na drugu osobu, a sami smo svedoci koliko je zastupljeno, kao i koliko se malo o fizičkom ali i bilo kom drugom obliku nasilja govori.
Seksualno nasilje jeste pokušaj da se pridobije bilo koje seksualno delo, čin trgovine tj. prinuda, kao i neželjeni komentari od bilo koje osobe nevezano za odnos sa žrtvom.
Približavanjem nasilja na ovakav način, podižući svest i govoreći o tome, spada u jedan od načina njegove prevencije. Takođe među najbitnijim činiocima sprečavanja nasilja jeste stalno insistiranje na društvene norme u pogledu jednakosti polova, poštovanja ljudskih prava i sloboda, kao i ugledan policijski sistem.
Vrlo važno, edukacija i osposobljavanje mladih ljudi kako bi na direktan način uticali na smanjenje nasilja. Poslednje, ali šta više i najvažnije jeste ne plašiti se da javno govorimo o tome ili prijavimo nasilje kada smo žrtve ili svedoci istog.
Comments